NEFFA G Events
(Group Participation)
Note: This was the listing for the now-concluded 2019 Festival. The events for the 2020 Festival will be put here in February 2020


Friday April 12, 2019
 7:00pmWelcome Chantey Sing GB -- Chris Maden, Lynn Noel -- High School Rm. 126 (50 min.)
 10:00pm"Resist" Song-Swap and Sing-Around G -- Allen Hopkins -- High School Rm. 126 (60 min.)
 10:00pmSalty Sea & Sweet Shore Songs GB -- Rum-Soaked Crooks -- High School Rm. 176 (60 min.)
 10:00pmRowdy, Rollicking Pub Sing-Along GB -- The King's Busketeers -- Middle School Auditorium Stage (90 min.)

Saturday April 13, 2019
 10:00amSouth African Singing Workshop GB -- Patty Cuyler -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 10:00amUkulele Strum & Sing GS -- Dan Lynn Watt & Molly Lynn Watt -- High School Rm. 126 (50 min.)
 10:00amAthiest & Agnostic "Hymns" & Songs GB -- Lynz Morahn, Cate Clifford -- High School Rm. 176 (50 min.)
 10:00amNorumbega Tunebook Singing GS -- Norumbega Harmony -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 11:00amFamily Song Circle GF -- Children's Music Network (New England Region) -- Middle School Rm. 119 (50 min.)
 11:00amBallads Old & New GB -- Colleen Cleveland, Lynn Feingold -- High School Rm. 176 (50 min.)
 12:00noonSingable Stories GF -- Sarah Jane Nelson, Andre White -- Middle School Rm. 119 (50 min.)
 12:00noonHarpapalooza Harp Jam GB -- Jay Michaels, Marie Hamilton -- High School Rm. 126 (50 min.)
 1:00pmEnglish Country Dance Tune Jam Session GS -- Hot Toddy -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 1:00pmSong & Dance for Children GF -- Little Blue Heron -- Middle School Rm. 119 (50 min.)
 1:00pmIntroduction to Breton Dance Music G -- Danse Cafe, Mark Vidor -- High School Rm. 126 (50 min.)
 1:00pmLilting Jam GB -- Armand Aromin, Angela DeCarlis -- High School Rm. 176 (50 min.)
 2:00pmSinging Games from the Middle East GF -- Little Blue Heron -- Middle School Rm. 119 (50 min.)
 2:00pmFrench Jam! GB -- Mark Vidor -- High School Rm. 126 (50 min.)
 2:00pmCacophony of Contra GS -- Dan Black, Raise the Roof -- Middle School Dance Hall (50 min.)
 3:00pmChorus Songs G -- Mike Agranoff -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 4:00pmSongs of the Italian Taverns GB -- Vecchio Stile -- High School Rm. 101 (50 min.)
 4:00pmMcQuillen Tune Slow Jam GS -- Chris Carpenter, Dave Miller -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 4:00pmPopular Songs of the Early 1900s GB -- Evy Mayer, Marco Brehm -- High School Rm. 126 (50 min.)
 4:00pmRomanian Jam GS -- Ralph Iverson -- High School Rm. 176 (50 min.)
 4:00pmHomemade Hootenanny GB -- Bob & Jeanne Zentz -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 5:00pmBalkan Kefana Singalong GS -- Balkan Kefana -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 5:00pmInternational Jaw Harp Jam GB -- Little Blue Heron -- High School Rm. 176 (50 min.)
 5:00pmRounds: Rain, Sea & a Cup of Tea GB -- Vermont Women's Round Sing -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 6:00pmHonky Tonk Sing-A-Long GB -- Planet Banjo -- High School Rm. 101 (65 min.)
 6:00pmConcertina Master Class G -- Jody Kruskal -- High School Rm. 126 (50 min.)
 6:00pmMystic Seaport Chantey Sing for All GB -- Mystic Seaport Chantey Singers -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 7:00pmConcertina Chorus Songs G -- Jody Kruskal -- High School Rm. 126 (50 min.)
 7:00pmOpen Foc's'le Song Sing GB -- Greybeard's Fancy -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 8:00pmRiga Dimd! Songs in Latvian GB -- EJ Barnes -- High School Rm. 123 (50 min.)
 8:00pmPower Harmonies GS -- Ken Mattsson, Lynn Noel -- High School Rm. 176 (50 min.)
 8:00pmPirate Chanteys! GS -- ARRR!!! -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 9:00pmWaltz Slow Jam GS -- Kara and Joe -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 9:00pmDark as a Dungeon GB -- Robert Tincher -- Middle School Rm. 119 (50 min.)
 9:30pmTrad Song Swap Party GS -- Nicole Singer -- High School Rm. 101 (60 min.)
 9:30pmOpen Cajun Jam for Dancing GG/NS -- Open Cajun Jam Band -- Middle School Rm. 105/106 (50 min.)
 10:00pmDance Tunes GS -- Ron Buchanan, Gray Buchanan -- Middle School Rm. 119 (60 min.)
 10:00pmSongs with Boisterous Shouting! GS -- Emily Kovatch, Judah Sher -- High School Rm. 123 (60 min.)
 10:00pmSinging for Peace GB -- Gary Blanchard -- High School Rm. 176 (60 min.)
 10:00pmWomen of the 50's & 60's Folk Revival GF -- Trail Mix -- Middle School Auditorium Stage (60 min.)

Sunday April 14, 2019
 10:00amOld Time Gospel Sing GB -- Dallal & Henry -- High School Rm. 176 (50 min.)
 10:00amWest Gallery Music GS -- The West Gallery Quire -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 11:00amWaltz Melodies Jam Session GS -- Three Quarter Time -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 12:00noonScottish Jam Session GS -- Alan Wilson -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 12:00noon17th-18th Century European Dance Tunes GS -- Anna Breger -- Middle School Rm. 119 (50 min.)
 12:00noonSacred Harp Singing GS -- Norumbega Harmony -- High School Auditorium Stage (60 min.)
 1:00pmKlezmer Jam GS -- Shver un Shviger -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 1:00pmClose Harmony Singing for Teens GS -- TeenSing -- High School Rm. 176 (50 min.)
 1:00pm60th Anniversary Hootenanny GB -- Folk Song Society of Greater Boston -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 2:00pmRounds Galore & More GB -- The Rounds Galore & More Singers -- Middle School Rm. 119 (50 min.)
 3:00pmBeatles Sing Along GF -- Rocking Horse People -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 3:00pmUke Jam G -- Evy Mayer, Allen Hopkins -- Middle School Rm. 119 (60 min.)
 3:00pmItalian Music Open Session GS -- Bob Alessio and Friends of Italian Music -- High School Rm. 126 (60 min.)
 3:30pmOld Time Jam Session GS -- South Coast -- High School Rm. 101 (90 min.)
 3:30pmPlaying Music for Morris Dancing G/C -- Jeff Bigler -- High School Rm. 123 (60 min.)
 4:00pmClosing Sing-Around G -- Allen Hopkins -- Middle School Rm. 103/104 (60 min.)


New England Folk Festival Association