NEFFA T Events
(Teaching featured)
Note: This was the listing for the now-concluded 2022 Festival. The events for the 2023 Festival will be put here in February 2023


Friday April 22, 2022
 7:00pmIntro to International Folk Dance TB -- Val Medve, Moshe Braner -- International Dance Hall (50 min.)
 7:00pmSwing Guitar for Folkies TS -- Christopher Welles -- The Pub (50 min.)
 8:30pmOld Style Cajun Fiddle TS -- Cathy Mason, Stephen Arkin -- Jamming Room B (50 min.)
 10:00pmWhistling Whorkshop TS -- Jonathan Danforth, Ari Erlbaum -- Jamming Room A (50 min.)

Saturday April 23, 2022
 10:30am18th Century Tunes from Northern Europe TS -- Anna Breger -- Concert Hall B (50 min.)
 10:30amIntro to Klezmer TS -- Shana Aisenberg -- Learning/ Discussion Room (50 min.)
 11:30amNo-Contact International Couple Dances TB -- Andy Taylor-Blenis -- International Dance Hall (50 min.)
 12:00noonJanie's New Old Time Tunes T -- Jane Rothfield -- Concert Hall C (50 min.)
 12:00noonMelodies from Vienna around 1900 TX -- Anna Breger -- Jamming Room B (50 min.)
 12:00noonHand Jive! TB -- Susan de Guardiola -- Social Dance Hall A (50 min.)
 1:30pmBulgarian Singing Workshop T -- Tatiana Sarbinska -- Concert Hall C (50 min.)
 1:30pmMelodic Clawhammer Banjo Workshop TS -- Ken Perlman -- Jamming Room B (50 min.)
 3:00pmMeet the Mountain Dulcimer TB -- Lucy Joan Sollogub -- Jamming Room B (50 min.)
 4:00pmBeranche: Basic and Bodacious Balkan TS -- Tom Roby, No Borders Beranche Band -- International Dance Hall (50 min.)
 4:00pmTune Writing Workshop TB -- Larry Unger -- Jamming Room A (50 min.)
 4:30pmSouth African Singing Workshop TB -- Patty Cuyler -- Chorus Room (50 min.)
 4:30pmHow to Play the Irish Bodhran TB -- Jeanne Hansberry, Dave Miller -- Jamming Room B (50 min.)
 9:00pmDrumming from Africa to Cuba to Brazil TB -- Dave Curry -- Learning/ Discussion Room (50 min.)

Sunday April 24, 2022
 10:00amHaving a Brawl: 16th Century French Circle Dances TB -- Susan de Guardiola -- Social Dance Hall B (50 min.)
 11:30amShape Note Workshop TB -- Glen Wright & Friends -- Chorus Room (50 min.)
 11:30amEasy Balkan Dances TB -- Janet Yeracaris, Shining Moon -- International Dance Hall (50 min.)
 11:30amLearn Song in Gaelic & English Workshop TB -- Linn Phipps -- Learning/ Discussion Room (50 min.)
 12:00noonScottish Ceilidh Dancing TB -- Jennifer Schoonover -- Social Dance Hall B (50 min.)
 1:00pmIntro to Doumbek & Arabic Rhythms TB -- Dave Curry -- Jamming Room B (50 min.)
 1:00pmHambone for Everyone TB -- Woody Lane -- Social Dance Hall A (50 min.)
 2:00pmIntroduction to Appalachian Flatfooting TB -- Diane Silver -- Contra Dance Hall A (50 min.)
 3:00pmFun with Uniquely Scottish Dance Figures TS -- Karen Sollins, Two Cousins -- Social Dance Hall A (50 min.)
 3:30pmInternational Women's Dances for All TS -- Marcie Van Cleave -- International Dance Hall (50 min.)
 4:00pmPerformance Instruction For Folk Singers TS -- Fishken & Groves -- Learning/ Discussion Room (50 min.)
 4:30pmCut a Rug TS -- Marcie Van Cleave -- International Dance Hall (60 min.)


New England Folk Festival Association